Sabit Dental Protezler

Sabit Dental Protezler

SABİT PROTEZLER

Sabit protezler, İnsanlar çeşitli sebeple dişlerini kaybedebilirler.Bazen çürük bazen diş eti sorunları ile kaybaolan dişler ağız içinde çiğneme ,estetik ve fonasyon bozukluklarına neden olabilirler.busurumda eksik olan dişerlini protezle tamamlamak gerekebilir.Bu durumda  ağızda sabit olarak kalacakbizim estetiğimizi fonosyonomuzu ve çiğnememizi düzeltebilecek protezzlere ihtiyaç vardır .Bunlardan bir seçenekte sabit protezlerdir.


Sabit Dental Protezler

SABİT PROTEZLER

Sabit protezler, İnsanlar çeşitli sebeple dişlerini kaybedebilirler.Bazen çürük bazen diş eti sorunları ile kaybolan dişler ağız içinde çiğneme ,estetik ve fonasyon bozukluklarına neden olabilirler.Bu durumda eksik olan dişerlini protezle tamamlamak gerekebilir. Bu durumda  ağızda sabit olarak kalacak bizim estetiğimizi fonosyonomuzu ve çiğnememizi düzeltebilecek protezlere ihtiyaç vardır. Bunlardan bir seçenekte sabit protezlerdir.

Sabit protezlerde esas dayanak dişlerin kendisidir. Yapılan dişler ağıza yapıştırldıktan sonra çıkmaz. Kendi doğal dişlerimizi taklit edecek şekilde tasarlanır. Sabit protez yapılabilmek için dayakta olan dişlerin sağlıklı olması önemlidir. Bu tur dayanak olanan dişler de bir sorun varsa o raya gelen kuvvetle bu daha da büyür. Protezin ömrü azalır, dayanak dişlerin kaybı ile daha farklı protez çeşitlerine yönelmek gerekebilir. Sabit protez dayaklarında  aradaki çekilmiş dişler varsa bunlara halk arasında köprü olarak da adlandırılır.

Yapılacak bu tür köprülerde zirkonyum dan e- max, veya metal porselen malzemelerinden de yapılabilir.Bulunan bölgeye görede bu tür köprü şeçmi önemlidir.ön bölgelerde e-max estetiği yüksek olduğunda tercih edilebilir. Fakat maliyeti ise daha yüksektir. Metal köprüler kırılma dayanımı yüksek olduğundan  estetik olmayan bölgelerde kullanımı uygun olabilir.

Yapılan bu tür protezlerin bakımı önemlidir. Ne kadar temiz ve hijiyen olursa kadar uzun ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Bakımı fırçalama yanında diş ipleri ara yüz fırçaları ve ağız duşlerı önerilir. Bu tür yapılan fırçalama diş eti seviyesinde , gövde altında biriklimiş  bakteri artıkları temizlendiğinde diş etleri ile uyumu daha yüksek ve uzun yıllar kullanımı mümkündür.

Tüm bunlara rağmen bile bu tür protezler yapılan araştırmalara göre ortalama ömrü 6-7 yoıl olarak bildirilmişitr.Gerek malzeme gerek ise ağız içi ortamından kaynaklanan sorunsal nedenler bu protezlerin ömrünü kısaltırlar.

Dayak dişlerin zaman içerisinde periodontal desteğini yitirmesii iyi yapılamış resterasyonlar ile bu tür protezer alttan çürüyebilir ve erken kayıplara yok açar .

Uzun köprüler yada gerekli dayanaktan yoksun sabit protezzler ömürü çok uzun olamaz. Bu tür  tedavilerin alternatifi olarak dental implantlar tercihi daha uygun olabilir.

 

S.S.S Bulunamadı

Hakkımızda

Yeni Bir Diş Yeni Bir Gülüş

Özel Yeni Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisini birleştirerek 30 yıllık kişisel muayene deneyimden sonra modern diş hekimliğinin gerekleri olan tüm donanımlar ile tasarlanarak 2017 yılında, Başhekim Dt. M.İhsan Gürsoy tarafından  Sancaktepe’de kurulmuştur. Yenidiş Ağız ve diş sağlığı merkezi modern ortamda diş hekimliği ameliyathanesi , cad cam ve tomografi gibi  diş hekimliğinin özel ve geleneksel alanında tedavi hizmetleri sunmaktadır.

TC.Sağlık bakanlığı ,tarafından  onaylanmış olan merkezimiz A tipi lisansı ağız ve diş sağılığı merkezi lisansına sahiptir.

Diş hekimliğinin alışıla gelmiş geleneksel tedavilerinin yanı sıra , dijital diş hekimliği, tek seans diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Kurumumuzda sürekli eğitim ve gelişime önem veren alanında uzman hekim kadromuz ile hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Merkezimizin için de tam teşekküllü genel anestezi ünitesinde, ortam havasını filtre eden hijyenik klima ile tüm cerrahi operasyonlar steril bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu bizlere ve hastalarımıza tam steril bir ortamda yapılan cerrahi operasyon ve diş ameliyat sonrası komplikasyonları azaltarak implant ve cerrahi tedavilerimizin başarısını  hastalarımızın memnuiyetini ve konforunu arttırır. Ayrıca diş tedavisinden korkan ve diş tedavisi yaptırmaları mümkün olmayan ve özel gereksin imli bireylerin ağız sağlığını korumak ve tedavilerini yapabilmek için diş hekimliği için genel anestezi ünitemizi kullanmaktayız.

Ağız ve diş sağlığı Merkezimizde yaptığımız protezlerin ürünün kalite kontrolünü sağlayarak diş restorasyonlarını en iyi ve hızlı şekilde hazırlamak için kendi bünyemizde diş laboratuvarı bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarımızın daha hızlı ve konforlu ve kontrollü şekilde diş tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Merkezimizin, gülümseme tasarım yazılımı, klinik içi sirona  CAD / CAM 3 boyutlu görünteleme ve üretim, 3D Tomografi ve yumuşak doku lazerlerini yanı sıra. merkezinde, hastalara restoratif diş hekimliği, Cerrahi tedaviler, Diş İmplantları, Sinüs Kaldırma ve Kemik Greftleme gibi daha karmaşık prosedürlerde uygulayan cerrahi protokolleri uygulayan tecrübeli cerrahi ekibimizin yanında çocuk sağlığını , pedodontistler  diş hekimliğinin tüm uzmanlık oluşturmuş dallarında  tecrübeli ve insan sağlığını öne çıkarak hekim diş hekimleri ve uzman hekimler bulunur.

Devamını Oku