Rehber(Guide) İmplantoloji

Rehber(Guide) İmplantoloji

REHBER İMPLANTALOJİ

Rehber nedir? Birinin doğruyu bulmasına yardımcı olan, yol gösteren kimse veya şeydir. İmplantolojide ise implant yapımına yol gösterici olarak kullanılan malzeme ve malzemeler bütününe rehber implant denir. Günümüzde diş implantları kaybolan dişlerin yerini almak için yaygın olarak kullanılan tedavi seçeneği haline gelmiştir. Yaşlandıkça kaybolan dişler veya bir kaza sonucu kaybettiğimiz, estetik görüntümüzü bozan eksikliği kapatmak için herkes tarafından arzu edilir. Bu arz-talep dengesi ise rehber implantı ortaya çıkarmıştır.


Rehber(Guide) İmplantoloji

Rehber implantoloji 

 

Rehber nedir? Birinin doğruyu bulmasına yardımcı olan, yol gösteren kimse veya şeydir. İmplantolojide ise implant yapımına yol gösterici olarak kullanılan malzeme ve malzemeler bütününe rehber implant denir. Günümüzde diş implantları kaybolan dişlerin yerini almak için yaygın olarak kullanılan tedavi seçeneği haline gelmiştir. Yaşlandıkça kaybolan dişler veya bir kaza sonucu kaybettiğimiz, estetik görüntümüzü bozan eksikliği kapatmak için herkes tarafından arzu edilir. Bu arz-talep dengesi ise rehber implantı ortaya çıkarmıştır. Diş implantları teknolojisinin  geliştirilmesi ve başarılı bulunması hastalar için de büyük bir talep yaratmıştır. İmplant destekli ağız içi restorasyon işlemi; kısmen dişsiz veya tamamen dişsiz hastalarda, ayrıca şiddetli kemik erimesi ve kaybı olan hastalarda aktif olarak kullanılır. Ayrınca daha önce uygun olmayan olarak kabul edilen bu işlem, çözüm üreterek giderek daha fazla kullanılan tedavi seçeneği haline gelmiştir.                                         

İmplantlar Nasıl Yerleştirilir?

Dental implantların başarısı, doğrudan hastanın değerlendirmesi ve tedavi planlaması ile mümkündür. Diş hekimlerinin, nihai protez restorasyonun yerleştirmesine daha az saygı gösterilir ve onlarda çenede, en fazla kemik miktarının bulunduğu konumlara implant yerleştirmeye çalışırlar. Çoğu zamanda rehber implant yerleşimi amaçlandığı kadar doğru ve düzgün yerleştirilemez. Dişleri yerleştirmeye kıyasla daha zordur. Ufak bir değişiklik bile, nihai protezlerin sorunlar oluşturur ve zorluklara neden olur. Cerrahi öncesi planlamanın düzgün yapılmaması ve o sırada süper yapının dikkate alınmaması gibi sebepler sonucunda başarısızlıklar ortaya çıkmaktadır. En iyi fonksiyonel ve estetik sonuca ulaşmak için rehber implantların kemiğe doğru yerleştirilmiş olması gereklidir. Ağız içi oldukça sınırlı bir alan olduğu için protezin başarısı, rehber implant yerleştirilmesinde yüksek doğruluk derecesi çok önemlidir. Bu, implant yerleşimi ve cerrahi sırasında mevcut dişsiz bölgeye uyduğu konusunda yeterli bilgi sağlayan bir cerrahi rehber  kılavuz vasıtasıyla başarılabilir. Eğer elinizde bir rehberiniz yoksa nereye gideceğinizi bilemesiniz. En doğru yeri ve en doğru protezi rehber yaparak ulaşabilirsiniz.

Rehber (guide) İmplant Yapımı: Rehber implantlar genelde panoromik röntgen (iki boyutlu) alınarak yapımına karar verilir. Bu durum çoğunlukla doğru sonuç verse de kemiğin anatomik  durumu ve iki boyutlu röntgende net bir şekilde görünmez. Bu durumda çoğu zaman  tedavi yanlış yapılabilir. Tam da bu noktada Rehber implant ‘a ihtiyaç duyulur. Rehber implant cerrahisinde hekim tecrübesi ne kadar fazla olursa olsun mutlaka üç boyutlu görüntüden yardım almak gerekir. Bunu işi sağlama almak olarak görebilirsiniz. Üç boyutlu görüntü ile birlikte kemiğin yapısı, pozisyonu ve durumu tam olarak elde edilir. Başarılı bir cerrahi ve implant ancak bu şekilde doğru olarak yapılır.

Neden İmplant cerrahisinde rehber (Guide) yapımına ihtiyaç duyulur.

İmplantı doğru yerleştirmediğinde cerrahi olarak ciddi sorunlar çıkar. Bunun için diş hekimliğinde dental tomografilerden faydalanırız. Dental tomografi kemiğin boyutlarını ve hacmi noktasında net olarak bilgi verir. Yardımcı yazılımlarla da kemiğin implantını yerleştirerek bizi doğru tedavi uygulayabilmemizi sağlar. Dental rehber görevi burada başlar. El ve cerrahi hassasiyeti ne olursa olsun, ideal ve istenen şekilde implantın yapımı ve pozisyonunu sağlanamayabilir. Cerrahi rehber bize istediğimiz şekilde kemiğin içinde implantı yerleştirme olanağı sağlar. İmplant cerrahisini hatasız olacak şekilde yapmamızı sağlar.

Cerrahi guide yaparken nelerden faydalanırız ve nasıl yaparız?   Cerrahi rehber işlemi yapmanın birçok çeşidi vardır. Kullanamadığımız yöntem Sirona cerec omnicam ve sirona 3d tomografisinin birbiri ile entegre çalışarak planlamanın yapılmasıdır. Sirona omnicam ile implant bölgesinin taraması yapılan bölge Cerec Preminum ile diş olarak tasarlanarak yardımcı yazılımlar ile sirona tomografi yardımı ile implant guide programına atılır burada gerekli planlama ve tasarım yapılarak cerrahi olarak yapılacak implantların yeri tespit edilir. Tespit edilen ve yerleştirilen implantların gerekli koordinatlarının planlanması için cerec preminum yazılımına gönderilir. Gerekli tasarımlar yardımı ile hazırlanan rehber din? kazıma işlemi yapılarak cerrahiye hazır hale getirilir. 

 

S.S.S Bulunamadı

Hakkımızda

Yeni Bir Diş Yeni Bir Gülüş

Özel Yeni Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisini birleştirerek 30 yıllık kişisel muayene deneyimden sonra modern diş hekimliğinin gerekleri olan tüm donanımlar ile tasarlanarak 2017 yılında, Başhekim Dt. M.İhsan Gürsoy tarafından  Sancaktepe’de kurulmuştur. Yenidiş Ağız ve diş sağlığı merkezi modern ortamda diş hekimliği ameliyathanesi , cad cam ve tomografi gibi  diş hekimliğinin özel ve geleneksel alanında tedavi hizmetleri sunmaktadır.

TC.Sağlık bakanlığı ,tarafından  onaylanmış olan merkezimiz A tipi lisansı ağız ve diş sağılığı merkezi lisansına sahiptir.

Diş hekimliğinin alışıla gelmiş geleneksel tedavilerinin yanı sıra , dijital diş hekimliği, tek seans diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Kurumumuzda sürekli eğitim ve gelişime önem veren alanında uzman hekim kadromuz ile hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Merkezimizin için de tam teşekküllü genel anestezi ünitesinde, ortam havasını filtre eden hijyenik klima ile tüm cerrahi operasyonlar steril bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu bizlere ve hastalarımıza tam steril bir ortamda yapılan cerrahi operasyon ve diş ameliyat sonrası komplikasyonları azaltarak implant ve cerrahi tedavilerimizin başarısını  hastalarımızın memnuiyetini ve konforunu arttırır. Ayrıca diş tedavisinden korkan ve diş tedavisi yaptırmaları mümkün olmayan ve özel gereksin imli bireylerin ağız sağlığını korumak ve tedavilerini yapabilmek için diş hekimliği için genel anestezi ünitemizi kullanmaktayız.

Ağız ve diş sağlığı Merkezimizde yaptığımız protezlerin ürünün kalite kontrolünü sağlayarak diş restorasyonlarını en iyi ve hızlı şekilde hazırlamak için kendi bünyemizde diş laboratuvarı bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarımızın daha hızlı ve konforlu ve kontrollü şekilde diş tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Merkezimizin, gülümseme tasarım yazılımı, klinik içi sirona  CAD / CAM 3 boyutlu görünteleme ve üretim, 3D Tomografi ve yumuşak doku lazerlerini yanı sıra. merkezinde, hastalara restoratif diş hekimliği, Cerrahi tedaviler, Diş İmplantları, Sinüs Kaldırma ve Kemik Greftleme gibi daha karmaşık prosedürlerde uygulayan cerrahi protokolleri uygulayan tecrübeli cerrahi ekibimizin yanında çocuk sağlığını , pedodontistler  diş hekimliğinin tüm uzmanlık oluşturmuş dallarında  tecrübeli ve insan sağlığını öne çıkarak hekim diş hekimleri ve uzman hekimler bulunur.

Devamını Oku