Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

PEDODONTİ ( Çocuk diş hekimliği )

Pedodonti ya da diğer bir deyişle Çocuk Diş Hekimliği, en basit tanımı ile çocukların diş sağlığı teşhis ve tedavisini ele alan bölümdür. 0 – 14 yaş grubu için işlem sağlayan pedodonti çocukların süt ve daimi dişlerini korumayı ve tedavi etmeyi sağlayan bilim dalıdır. Pedodonti 2 – 3 ayda bir gidilmesi gereken çocukların yüz, çene ve diş gelişimini takip eden hekimliktir.

 


Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti ( Çocuk diş hekimliği )

Pedodonti ya da diğer bir deyişle Çocuk Diş Hekimliği, en basit tanımı ile çocukların diş sağlığı teşhis ve tedavisini ele alan bölümdür. 0 – 14 yaş grubu için işlem sağlayan pedodonti çocukların süt ve daimi dişlerini korumayı ve tedavi etmeyi sağlayan bilim dalıdır. Pedodonti 2 – 3 ayda bir gidilmesi gereken çocukların yüz, çene ve diş gelişimini takip eden hekimliktir.

Pedodonti neleri kapsar?

 • Dişlerin kanal tedavisi
 • Diş çekimi
 • Diş renklenmelerinin giderilmesi
 • Kron kaplamalar
 • Flor
 • Diş ve diş eti kontrolleri
 • Biberon çürüğü

Sağlıklı ve engelli çocukların ağız ve diş sağlığı ilk diş çıkarmasından itibaren kontrol altında tutulması sağlık açısından ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar açmasını engeller. Çocukların diş ve ağız sağlığını korumak için çikolata, gofret, asitli içecekler vb. yiyecek ve içeceklerden uzak tutmanız gerekmektedir. Dişte oluşan herhangi bir sorun göz ardı edilmemeli ve anlık işlem sağlanmalıdır, tedavi edilmemesi durumunda diğer dişleri de etkileyecektir. Pedodontik tedavi çocukların ruhsal ve duygusal sağlığını da ön planda tutarak uygulanan bir işlemdir.

Süt Dişi Nedir ?

Süt dişleri 6.aydan itibaren bebeğin ağzında belirmeye başlayan ve  3. yaşına kadar sürmeye devam eden dişlere denir. 6 yaş civarında ilk olarak dökülmeye başlarlar ve bu değişim 12 yaşına kadar devam eder.

 • Süt dişleri çekilmeli midir? süt dişleri alttan gelen daimi dişlerin de sürmesiyle kendiliğinden düşecektir. Çapraşıklık sebebiyle düşmeyen süt dişleri için hekiminize danışınız
 • Süt dişleri kaç tanedir? Süt dişleri 20 adettir en son süt dişi 3 yaş civarında çıkmaktadır.
 • Süt dişlerini saklamam gerekli midir? Süt dişlerinin içindeki pulpa dokusunun kök hücre için en korunaklı yer olduğu çalışmalarca kanıtlanmıştır, saklanması yararınıza olacaktır.
 • Süt dişi apsesi nedir yaparsa ne yapılmalı? Dişte oluşan çürük dokusu zamanla köke doğru ilerleme meyili gösterir. Uzun süre tedavi edilmeyen dişlerdeki biriken bu mikroorganizmalar kök cevresinde iltihabi ve ağrılı bir sıvı oluşturacaktır. Acilen hekime başvurulmalıdır.
 • Süt dişi anatomisi nedir? Süt dişleri daimi dişlerden oransal olarak ta küçüktür ve diş aralıkları daha fazladır. Çocuklarda dişlerin arasına yemek sıkışması daha sık görülmekte ve çürüklerin ilerlemesi daha hızlı olmaktadır.

Süt dişleri neden çürür?

Diş çürüğünü hazırlayan birçok faktör mevcuttur. Bunlardan en önemlisi ise doğru diş fırçalanmamasıdır. Özellikle hazır ve işlenmiş gıdalar çocuklarımızın dişlerine normal bir gıdadan çok daha fazla yapışır ve temizlenmeyi imkânsız hale getirir.

 • Süt dişleri erken düşer mi? 

Süt dişlerinin dökülme süreleri her çocuğun gelişim sürecine göre farklılıklar gösterecektir. Dental panoramik röntgenlerle bu süreç hekimimiz tarafından incelenip her hastaya özel bir şekilde anlatılmaktadır.

 • Ön dişlerim eğri çıkıyor? 

Alttan gelen daimi kesici dişler sürme esnasında süt dişlerini bir miktar ileri itmektedir. Fakat ileri derece çapraşıklıklarda süt dişlerinin hekim tarafından alınması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda hekimize danışınız.

 • Süt dişleri morarır mı? 

Süt dişlerinin ağıza sürmesi sırasında nadir görülen Erüpsiyon (sürme) kistleri mor bir görüntü oluşturabilmektedir. Farkedildiğinde hekime danışılmalıdır.

 • Süt dişlerimde leke var ne yapmalıyım? 

Süt dişlerinde lekeler bir çok farklı sebepten oluşabildiği gibi aileler tarafından diş çürükleriyle de sıkça karıştırılabilmektedir. Özellikler ön dişlerde görülen biberon çürükleri aileler tarafından leke sanılıp fazla önemsenmemektedir. Çocuğun 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolüne getirilmesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır.

 • İlk süt dişleri çıktığından diş bakımını nasıl yapacağım? 

İlk diş sürdüğünden itibaren diş fırçalanması gerekmektedir. Çocuklar için özel üretilen düşük miktarda flor içeren macun kullanılması 6.ay dan itibaren önerilmektedir. 2 yaşına kadar olan bebeklerde bu işi ebeveynler parmak fırçası kullanarak yapabilirler. Daha sonra çocuğun yaşına uygun fırça ve macunlarla yine ebeveyn kontrolünde çocuk fırçalamaya devam etmelidir.

Süt Dişleri Faydaları Nedir?

Süt dişleri çocuğun yemek yeme, konuşma gibi fonksiyonlarını sürdürmesini sağlayan bir dokudur.Süt dişli dönem, çocuğun hayat boyu idame ettirmesi gereken diş bakımını öğreneceği bir aşama olarak görmeliyiz. Yapılan araştırmalarda süt dişi çürük sayısı fazla olan çocukların ileriki hayatlarında da diş çürüklerinin fazla olduğu görülmüştür. Her çocukta mutlaka görülebilecek olan süt diş çürüklerinin görmezden gelinmesi onun ileriki hayatı için büyük zorluk oluşturacaktır.

 • Süt dişleri çekimi yapılırsa ne  olur? 

Her daimi dişin doğal bir sürme zamanı vardır. Eğer süt dişi bu sürme zamanında önce çekildiyse “yer tutucu” teller ile oluşan boşluk daimi diş sürene kadar tutulmalıdır.

 • Süt dişlerinin kanal tedavisi olur mu? 

Ülkemizde en yaygın olarak görülen hastalıklardan biri de şiddetli erken çocukluk çağı çürükleridir. Dökülme yaşına çok uzun süre olan şiddetli süt dişi çürüklerinde kanal tedavisi tek çare olmaktadır.

 • Süt dişlerine ortodonti yapılır mı?

 Süt dişli dönem ortodonti için erken gözlem ve planlama yapabiliceğimiz  bir evredir. Bazı çocuklarda ileride oluşabilecek dişsel ve çenesel problemler analiz edilerek hareketli apareylerle ortodontiye başlanabilir.

 • Bir dişin süt dişi olduğunu nasıl anlarız? 

Süt dişleri sıklıkla çürüğe maruz kaldığı için yapısal formu bozulduğundan, şekli daimi dişlerle karıştırılabilir. Panoramik röntgenlerle hekiminizden kesin bilgi alabilirsiniz.

 • Süt dişi minesi sağlam mıdır? 

Süt dişi minesi maalesef biz yetişkinlerin dişlerinden daha zayıftır , asitli ve şekerli gıda gibi tehlikelere daha çok açıktır.

 • Süt dişleri yamuk çıkar mı? 

Evet, süt dişleri de aynı daimi dişler gibi çapraşık sürebilir, süt dişi dizilimi daimi diş diziliminin habercisi olarak görülebilir.

 • 6 yaş dişleri ne zaman çıkmalıdır? 

Her çocukta bir senelik farklılıklar normal olarak değerlendirilmektedir. 5-7 yaş arası normal kabul edilir.

Damimi (Kalıcı Diş)Dişler Ne Zaman Çıkar?

İlk daimi dişler 6 yaşında ağıza sürmektedirler. Sıklıkla aileler tarafından süt dişi zannedilerek ihmal edilmektedirler. 

 • Daimi dişlerin sürme zamanları nedir?

 Daimi dişler ilk 6 yaşında sürmeye başlar, 20 yaş dişinin de sürmesiyle son bulur.

S.S.S Bulunamadı

Hakkımızda

Yeni Bir Diş Yeni Bir Gülüş

Özel Yeni Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisini birleştirerek 30 yıllık kişisel muayene deneyimden sonra modern diş hekimliğinin gerekleri olan tüm donanımlar ile tasarlanarak 2017 yılında, Başhekim Dt. M.İhsan Gürsoy tarafından  Sancaktepe’de kurulmuştur. Yenidiş Ağız ve diş sağlığı merkezi modern ortamda diş hekimliği ameliyathanesi , cad cam ve tomografi gibi  diş hekimliğinin özel ve geleneksel alanında tedavi hizmetleri sunmaktadır.

TC.Sağlık bakanlığı ,tarafından  onaylanmış olan merkezimiz A tipi lisansı ağız ve diş sağılığı merkezi lisansına sahiptir.

Diş hekimliğinin alışıla gelmiş geleneksel tedavilerinin yanı sıra , dijital diş hekimliği, tek seans diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Kurumumuzda sürekli eğitim ve gelişime önem veren alanında uzman hekim kadromuz ile hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Merkezimizin için de tam teşekküllü genel anestezi ünitesinde, ortam havasını filtre eden hijyenik klima ile tüm cerrahi operasyonlar steril bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu bizlere ve hastalarımıza tam steril bir ortamda yapılan cerrahi operasyon ve diş ameliyat sonrası komplikasyonları azaltarak implant ve cerrahi tedavilerimizin başarısını  hastalarımızın memnuiyetini ve konforunu arttırır. Ayrıca diş tedavisinden korkan ve diş tedavisi yaptırmaları mümkün olmayan ve özel gereksin imli bireylerin ağız sağlığını korumak ve tedavilerini yapabilmek için diş hekimliği için genel anestezi ünitemizi kullanmaktayız.

Ağız ve diş sağlığı Merkezimizde yaptığımız protezlerin ürünün kalite kontrolünü sağlayarak diş restorasyonlarını en iyi ve hızlı şekilde hazırlamak için kendi bünyemizde diş laboratuvarı bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarımızın daha hızlı ve konforlu ve kontrollü şekilde diş tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Merkezimizin, gülümseme tasarım yazılımı, klinik içi sirona  CAD / CAM 3 boyutlu görünteleme ve üretim, 3D Tomografi ve yumuşak doku lazerlerini yanı sıra. merkezinde, hastalara restoratif diş hekimliği, Cerrahi tedaviler, Diş İmplantları, Sinüs Kaldırma ve Kemik Greftleme gibi daha karmaşık prosedürlerde uygulayan cerrahi protokolleri uygulayan tecrübeli cerrahi ekibimizin yanında çocuk sağlığını , pedodontistler  diş hekimliğinin tüm uzmanlık oluşturmuş dallarında  tecrübeli ve insan sağlığını öne çıkarak hekim diş hekimleri ve uzman hekimler bulunur.

Devamını Oku