Konservatif Diş Hekimliği

Konservatif Diş Hekimliği

KONSERVATİF RESTORATİF DİŞ HEKİMLİĞİ

Konservatif ve Restoratif Diş Hekimliği; Kompozit kelime anlamı olarak yapıcı, birleştirici anlamına gelir. Kompozit dolgu evrensel olarak kullanılan, diş rengindeki direkt restoratif materyaldir. Kompozitler, 1962’de dimetakrilatları (epoksi reçinesi ve metakrilik asit) silanize kuvars tozu (Bowen 1963) ile birleştirerek geliştirilmiştir. Özellikleri sayesinde (estetik ve yapıştırıcı teknolojisinin avantajları) kompozitler, zaman  içerisinde amalgamların yerlerini almışlardır. Günümüzde kompozit dolgular renkleri beyaz olması nedeniyle estetik göründüğü için, estetik dolgu olarak isimlendirilmiştir. 

 


Konservatif Diş Hekimliği

Konservatif ve Restoratif Diş Hekimliği; Kompozit kelime anlamı olarak yapıcı, birleştirici anlamına gelir. Kompozit dolgu evrensel olarak kullanılan, diş rengindeki direkt restoratif materyaldir. Kompozitler, 1962’de dimetakrilatları (epoksi reçinesi ve metakrilik asit) silanize kuvars tozu (Bowen 1963) ile birleştirerek geliştirilmiştir. Özellikleri sayesinde (estetik ve yapıştırıcı teknolojisinin avantajları) kompozitler, zaman  içerisinde amalgamların yerlerini almışlardır.

Günümüzde kompozit dolgular renkleri beyaz olması nedeniyle estetik göründüğü için, estetik dolgu olarak isimlendirilmiştir. Kompozit dolgular gelişen teknolojik ve kimyasal metodlar ile dişin doğal rengini ve sağlamlığını taklit etmekte çok başarılıdır. Bu da uzun süre ağızda kalma konusunda başarılarını arttırır.

Günümüzde Konservatif ve Restoratif Diş Hekimliği

Konservatif ve Restoratif Diş Hekimliğinde günümüz beyaz dolgu olarak da adlandırılan dolguların belirli kurallara göre yapımını içerir. 1800 yıllardan itibaren başlayan ve günümüzde kullanılan Amalgam dolguların içeriğinde bulunan civa, gümüş vs. gibi metallerin varlığından hem insana hem de çevrede yarattıkları tahribattın etkilerini azaltmak için kompozit dolgular günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Estetik özelliklerinde ön plana çıkmalarından dolayı daha çok tercih nedenidir.

Hem ön dişlerde hem arka dişlerde rahatlıkla kullanımı mümkündür. Kompozit dolgular yapılırken dişe bondig denen kimyasal ajanlarla tutturulur. Bu ajanlar sayesinde dişlerin kompozitlere yapışması en üst seviyede olur. Diş de dolgu yapılırken giderek daha az madde kaybına yol açması dolguların tutuculuğunu arttırması ve uzun ömürlü olarak ağızda kalmasın sağlar.

.

Konservatif ve Restoratif İşlemleri Nasıl yapılır? 

Diş hekimi operasyon esnasında ağrı oluşmaması adına dişin sinirlerini bloke etmek için basit bir anestezi yapar. Bu anestezi sayesinde sizin diş dolgunuz yapılırken herhangi bir şekilde ağrı veya acı hissetmesiniz. Airetor denen hava ile dönen aletlerin ucuna takılan elmas frez yardımı ile çürük çukurunuz açılır ve temizlenir, kurutulur. Daha sonra ise bondig ve kompozit dolgu uygulaması yapılarak cilalama işlemi ile basit bir şekilde dolgunuz yapılır.

Bu dişleriniz daha sonra daha iyi temizlemek ve rutin diş hekimi kontrolleri ile kontrol ettirmeniz gerekir. Dolgu yapılan diş tekrar çürümez diye bir kural yoktur. Dişler ve dolgu malzemesi ne kadar mükemmel olurlarsa olsun belirli zaman sonra örneğin 7-8 yıl sonra özelliklerini yitirebilirler. Bundan dolayı dişlerinizin yeniden çürüme olasılığı artar. Dolayısıyla dişler mutlaka düzgün fırçalanmalı ve her 6 ayda bir diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

Madde kaybı yüksek olan dişlerde bazen kompozit dolgu uygulaması yapılmayabilir bunun içinde cad-cam gibi ileri teknolojilerden de faydalanmak gerekir.

S.S.S Bulunamadı

Hakkımızda

Yeni Bir Diş Yeni Bir Gülüş

Özel Yeni Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisini birleştirerek 30 yıllık kişisel muayene deneyimden sonra modern diş hekimliğinin gerekleri olan tüm donanımlar ile tasarlanarak 2017 yılında, Başhekim Dt. M.İhsan Gürsoy tarafından  Sancaktepe’de kurulmuştur. Yenidiş Ağız ve diş sağlığı merkezi modern ortamda diş hekimliği ameliyathanesi , cad cam ve tomografi gibi  diş hekimliğinin özel ve geleneksel alanında tedavi hizmetleri sunmaktadır.

TC.Sağlık bakanlığı ,tarafından  onaylanmış olan merkezimiz A tipi lisansı ağız ve diş sağılığı merkezi lisansına sahiptir.

Diş hekimliğinin alışıla gelmiş geleneksel tedavilerinin yanı sıra , dijital diş hekimliği, tek seans diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Kurumumuzda sürekli eğitim ve gelişime önem veren alanında uzman hekim kadromuz ile hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Merkezimizin için de tam teşekküllü genel anestezi ünitesinde, ortam havasını filtre eden hijyenik klima ile tüm cerrahi operasyonlar steril bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu bizlere ve hastalarımıza tam steril bir ortamda yapılan cerrahi operasyon ve diş ameliyat sonrası komplikasyonları azaltarak implant ve cerrahi tedavilerimizin başarısını  hastalarımızın memnuiyetini ve konforunu arttırır. Ayrıca diş tedavisinden korkan ve diş tedavisi yaptırmaları mümkün olmayan ve özel gereksin imli bireylerin ağız sağlığını korumak ve tedavilerini yapabilmek için diş hekimliği için genel anestezi ünitemizi kullanmaktayız.

Ağız ve diş sağlığı Merkezimizde yaptığımız protezlerin ürünün kalite kontrolünü sağlayarak diş restorasyonlarını en iyi ve hızlı şekilde hazırlamak için kendi bünyemizde diş laboratuvarı bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarımızın daha hızlı ve konforlu ve kontrollü şekilde diş tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Merkezimizin, gülümseme tasarım yazılımı, klinik içi sirona  CAD / CAM 3 boyutlu görünteleme ve üretim, 3D Tomografi ve yumuşak doku lazerlerini yanı sıra. merkezinde, hastalara restoratif diş hekimliği, Cerrahi tedaviler, Diş İmplantları, Sinüs Kaldırma ve Kemik Greftleme gibi daha karmaşık prosedürlerde uygulayan cerrahi protokolleri uygulayan tecrübeli cerrahi ekibimizin yanında çocuk sağlığını , pedodontistler  diş hekimliğinin tüm uzmanlık oluşturmuş dallarında  tecrübeli ve insan sağlığını öne çıkarak hekim diş hekimleri ve uzman hekimler bulunur.

Devamını Oku