Gömük Yirmi Yaş Çekimleri

Gömük Yirmi Yaş Çekimleri

GÖMÜK YİRMİ DİŞ ÇEKİMLERİ

20 Yaş Dişleri ve Gömülü Dişler Nedir?   Ağız içindeki sürekli dişler olarak adlandırılan dişler 14 yaşına kadar tamamlanır. Yirmi yaş dişleri ise insan yaşamında genellikle 20 yaşından sonra çıktıkları için halk arasında 20 yaş dişi olarak isimlendirilir. Fonksiyonel veya estetik olarak çeneye bir fayda sağlamazlar. Çoğu zaman gömülü olarak komşu sinirlere yakın ve çene kemiğinin için de bulunurlar. Çiğneme fonksiyonuna bir etkisi olmadığı ve ilerde yanlış şekilde çıkıp mevcut diş düzenini bozma ihtimali olduğu için diş hekimleri 20 yaş dişlerinin çekimini önermektedirler.

 


Gömük Yirmi Yaş Çekimleri

20 Yaş Dişleri ve Gömülü Dişler Nedir?

Ağız içindeki sürekli dişler olarak adlandırılan dişler 14 yaşına kadar tamamlanır. Yirmi yaş dişleri ise insan yaşamında genellikle 20 yaşından sonra çıktıkları için halk arasında 20 yaş dişi olarak isimlendirilir. Fonksiyonel veya estetik olarak çeneye bir fayda sağlamazlar. Çoğu zaman gömülü olarak komşu sinirlere yakın ve çene kemiğinin için de bulunurlar. Çiğneme fonksiyonuna bir etkisi olmadığı ve ilerde yanlış şekilde çıkıp mevcut diş düzenini bozma ihtimali olduğu için diş hekimleri 20 yaş dişlerinin çekimini önermektedirler.

20 YAŞ DİŞ ÇEKİLMELİ Mİ ? 

İnsanlar genellikle 32 dişin tümünü içine alamayan küçük çenelere sahiptir. Modern toplumlarda bir çenede 28 diş yer alır. 20 yaş dişlerinin çıkmaya çalışmasında normal şekilde büyümesi için yeterli yer olmaması nedeniyle diş etlerinin yüzeyinin altında sıkışıp kalabilirler, ya da yanlış açı ile büyüdüklerinden değişik pozisyonlarda çene içerinde yer alır.

20 yaş dişleri akut yüz ağrısı enfeksiyon uzun süre herhangi bir ağrıya yol açmadan durabilirler bu durumda zaman zaman dişlerde kiste yol açabilir. Yarı sürmüş 20 yaş dişleri bakterilere ve diş etlerine girebilecekleri bir yer sağlarlar. Bu durum komşu dişlerin ve 20 yaş dişlerin çürümesine ve ağrı apse kist gibi sorunlara yol açar. 

20 Yaş Dişlerini Neden Çekmeliyiz?

Ağrı, enfeksiyon, tümörler, kistler, yakındaki dişlerde hasar oluşma potansiyeli, diş eti hastalığı (yani diş eti iltihabı veya periodontal hastalık), diş çürüğü (diş restorasyonu mümkün değilse veya gerekliyse) …

Diş pozisyonları çekim tekniği açısından önemlidir. Üst dişlerde maxsiller sunisi yakınlığı alt dişlerde de mandibuler sinir yakınlığı önemlidir. Bu tip durumlarda 3d Dental tomografi yardımı alınarak diş çekimi uygulanır. 20 yaş dişleri çene kemiğindeki pozisyona göre önündeki dişlerine zaman içerisinde baskı uygulayabilir. Bu durumda ağrı, şişlik ve ön dişlerde kayma oluşabilir.

20 Yaş Dişleri Nasıl Çekilir?

Diş hekimi, 20 yaş dişleri çekebilir. Bazı özel durumlarda uzmanlı ve pratik gerektirir. Bu gibi durumlarda çene cerrahisi uzmanı çekmesi daha uygun olabilir. Ameliyattan önce diş hekimi size daha ayrıntılı diş çekimini anlatabilir. 20 yaş dişleri genellikle lokal anestezi ile çekilirler küçük de olası aşırı korkan ve tıbbi olarak gerekliliği durumunda -özel bakım gerektiren kişilerde- genel anestezi ihtiyacı olabilir. Diş çekimi esnasında hafif baskı hissetmeniz gayet normal bir durumdur. Diş çekimi genellikle 20 ile 45 dakika arası sürebilir. 20 yaş dişleri çekimi çene kemiğine kuvvetli bir şekilde bağlı yada gömülü diş olduğu çekimlerde, çekim sonrası şişlik morartı ve bir miktar ağrı olması normaldir. Genellikle 3 gün içerisinde bu ağrılar hafifler ve ilerleyen süreçte geçerler. 20 yaş dişleri çekiminde olası komplikasyonlar. 

Tüm cerrahi ameliyatlarda olduğu gibi 20 yaş dişleri çekimlerinde de bir takım riskler mevcuttur.

İyileşme esnasında sigara kullanımı yara iyileşmesini geciktirdiği gibi enfeksiyon ve ağrı oluşumunu tetikler. Yani ameliyattan sonra kesinlikle sigara içilmemelidir.

20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ AMELİYAT SONRASI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ?

Dişlerde alveolit, diş eti iltihaplanması oluşabilir. Çekim yarasının temiz bakılmaması ve fazla zorlama bunu oluşturulur. Sinir hasarları, dişlere çok yakın ya da sinirle direk ilişkisi olan çekimlerde ilgili sinirler hasar görebilir bir süre o bölgede hissizlik oluşabilir. Dilinizde ağrı, karıncalanma hissi ve uyuşma, alt dudak, çene, diş ve diş etlerine neden olabilir. Hasar genellikle geçicidir, birkaç hafta veya ay sürer. Ancak, sinirin ciddi şekilde hasar görmesi halinde kalıcı olabilir. Sinir zedelenmesi günlük aktivitelerinize müdahale ederek yeme ve içme gibi şeyleri zorlaştırabilir. Bununla birlikte, bir sinir hasarı sadece duyu sorunlarına neden olur- dudaklarınızda veya dilinizde herhangi bir zayıflığa neden olmaz. Damar zedelenmesi, Operasyon sırasında damarlarda oluşabilecek damar zedelenmesi aşırı kanamaya yol açabilir. Bu tip durumlarda hekimler gerekli tedbirleri alarak durumu düzeltirler.

S.S.S Bulunamadı

Hakkımızda

Yeni Bir Diş Yeni Bir Gülüş

Özel Yeni Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisini birleştirerek 30 yıllık kişisel muayene deneyimden sonra modern diş hekimliğinin gerekleri olan tüm donanımlar ile tasarlanarak 2017 yılında, Başhekim Dt. M.İhsan Gürsoy tarafından  Sancaktepe’de kurulmuştur. Yenidiş Ağız ve diş sağlığı merkezi modern ortamda diş hekimliği ameliyathanesi , cad cam ve tomografi gibi  diş hekimliğinin özel ve geleneksel alanında tedavi hizmetleri sunmaktadır.

TC.Sağlık bakanlığı ,tarafından  onaylanmış olan merkezimiz A tipi lisansı ağız ve diş sağılığı merkezi lisansına sahiptir.

Diş hekimliğinin alışıla gelmiş geleneksel tedavilerinin yanı sıra , dijital diş hekimliği, tek seans diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Kurumumuzda sürekli eğitim ve gelişime önem veren alanında uzman hekim kadromuz ile hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Merkezimizin için de tam teşekküllü genel anestezi ünitesinde, ortam havasını filtre eden hijyenik klima ile tüm cerrahi operasyonlar steril bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu bizlere ve hastalarımıza tam steril bir ortamda yapılan cerrahi operasyon ve diş ameliyat sonrası komplikasyonları azaltarak implant ve cerrahi tedavilerimizin başarısını  hastalarımızın memnuiyetini ve konforunu arttırır. Ayrıca diş tedavisinden korkan ve diş tedavisi yaptırmaları mümkün olmayan ve özel gereksin imli bireylerin ağız sağlığını korumak ve tedavilerini yapabilmek için diş hekimliği için genel anestezi ünitemizi kullanmaktayız.

Ağız ve diş sağlığı Merkezimizde yaptığımız protezlerin ürünün kalite kontrolünü sağlayarak diş restorasyonlarını en iyi ve hızlı şekilde hazırlamak için kendi bünyemizde diş laboratuvarı bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarımızın daha hızlı ve konforlu ve kontrollü şekilde diş tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Merkezimizin, gülümseme tasarım yazılımı, klinik içi sirona  CAD / CAM 3 boyutlu görünteleme ve üretim, 3D Tomografi ve yumuşak doku lazerlerini yanı sıra. merkezinde, hastalara restoratif diş hekimliği, Cerrahi tedaviler, Diş İmplantları, Sinüs Kaldırma ve Kemik Greftleme gibi daha karmaşık prosedürlerde uygulayan cerrahi protokolleri uygulayan tecrübeli cerrahi ekibimizin yanında çocuk sağlığını , pedodontistler  diş hekimliğinin tüm uzmanlık oluşturmuş dallarında  tecrübeli ve insan sağlığını öne çıkarak hekim diş hekimleri ve uzman hekimler bulunur.

Devamını Oku