Dijital Diş Hekimliği

Dijital diş hekimliği nedir? Dijital , TDK göre  ‘’Verilerin bir ekran üzerinde elektronik olarak gösterilmesi’’ demektir.Yani her hangi bir maddeyi bir scaner ile tarayıp elde edilen sayısal verilerini Bilgisayar ortamına aktararak o verilerin işlenmesidir.Yazılım ve bilgisayar teknolojisi her gün yeniliklerine yenilik katmaktadırlar. Her gün farklı tasarım ve insanların yaşamlarını daha basit ve anlaşıla bilirliği için katkıda sunmaktadırlar.

Dijital Gülüş Tasarımı

Gülümsemek ve Dijital Gülümseme Hakkında Gülümsemek bir ilaçtır. Kalbe, insana ve hayata en iyi gelen, en ucuz, en güzel ş..

Rehber(Guide) İmplantoloji

REHBER İMPLANTALOJİ Rehber nedir? Birinin doğruyu bulmasına yardımcı olan, yol gösteren kimse veya şeydir. İmplantolo..

Tek Seans Diş Hekimliği

TEK SEANS DİŞ HEKİMLİĞİ Tek Seans Diş Hekimliği Nedir?Tek seans diş hekimliği hasta ile diş hekiminin tek randevuda tüm di..

Diş hekimliğinde CAD-CAM

CEREC CAD CAM UYGULAMALARI Cad cam uygulamaları günümüzde birçok dallarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Mimari projel..

Dijital diş hekimliği nedir? 

Yazılım ve bilgisayar teknolojisi her gün yeniliklerine yenilik katmaktadırlar. Her gün farklı tasarım ve insanların yaşamlarını daha basit ve anlaşıla bilirliği için katkıda sunmaktadırlar.Bu cad cam teknolojisi (Computer Aided Design)  bilgisayar destekli tasarım teknolojisini , günümüzde pek çok bilim dalında kullanılmaktadır.Her sektörde olduğu gibi dijitalleşme, diş hekimliğimin de geleceğidir.

Diş hekimliği sektörü de bu yazılım ve teknolojik dijitalleşen gelişmelerden fazlası ile etkilenmektedir.Dijital diş hekimliğinin öncülerinden olan Sirona Cerec cad-cam sistemlerini , İsviçre’nin Zürih Üniversitesi’ işbirliği ile geliştirerek diş hekimliği sektörün hizmetine 1985 yılında diş hekimliği sektörünün hizmetine sunmuştur. Dünya genelinde bir çok muayene ve hastanelerde  Cerec  cad-cam sistemi kullanılmaktadır.

Dünyada bu konuda öncülük yapan Sirona Cerec cad cam sistemleri ile yapılan dişler hızlı ve sağlıklı bir şekilde hastaya uygulanmaktadır.Dijital diş hekimliğinde Cerec cad cam sitemleri kullanılması hastanın diş hekimliği koltuğunda geçirdiği zaman ve randevu sayısı azalttığından hem hastaya hem de kliniğe önemli bir zaman tasarrufu sağlar. Dijital Diş hekimliğinde, hastanın tedavi edilecek dişlerinin taranması ve bilgisayar ortamına aktarılması kısa sürede hastalarda her hangi bir rahatsızlık vermeden yapılır.

Hasta da klasik kaşık içine konan ölçü maddesinin ağız içi  ortamın da sertleşmesi sırasında oluşan  bulantı ve kötü kokular gibi  bir his yaşamaz, iyi çıkmayan ölçülerin tekrar alma gibi oluşan ölçü alma maliyeti, dijital diş hekimliğinde yoktur. Dijital diş hekimliği ile yapılacak restorasyonlar tasarımları bilgisayar yazılımları aracılığı ile yapıldığından hastanın yüzüne dişlerine en yakın tasarımı uygulayarak estetik ve diş uyumları mükemmel olur. Sonuç olarak dijital diş hekimliğinde, hastaların diş hekim randevu sayısı azalıp ve bir çok tedavi de tek seansta bitirilerek hem hastanın hemde hekimin  zaman, malzeme maliyeti düşürmektedir.

Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği
Dijital Diş Hekimliği
Bilgi Al