CEREC® – Diş hekimliğinde CAD-CAM

CEREC® – Diş hekimliğinde CAD-CAM uygulaması

CEREC CAD CAM UYGULAMALARI

Cad cam uygulamaları günümüzde birçok dallarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Mimari projelerde, makine ve inşaat mühendisliğinde ve benzeri birçok alanda… Adından çokça söz ettiren bu teknoloji artık diş hekimliği dalında aktif rol alarak yaygınlaşmaktadır. Diş hekimliğinde bahsi geçen bu Cad Cam uygulamaları geçtiğimiz 20 senede gelişen bir teknolojidir. Dijital teknolojinin gelişmesi ve bu teknolojinin inşaat sektöründen sonra sağlık alanlarında da kullanımının yaygınlaşması ile diş hekimliği tedavi alanında dijitalleşme gelişmiş ve hız kazanmıştır.


CEREC® – Diş hekimliğinde CAD-CAM

Cad Cam uygulamaları nedir?

Cad cam uygulamaları günümüzde birçok dallarda da yaygın olarak kullanılmaktadır. Mimari projelerde, makine ve inşaat mühendisliğinde ve benzeri birçok alanda… Adından çokça söz ettiren bu teknoloji artık diş hekimliği dalında aktif rol alarak yaygınlaşmaktadır. Diş hekimliğinde bahsi geçen bu Cad Cam uygulamaları geçtiğimiz 20 senede gelişen bir teknolojidir. Dijital teknolojinin gelişmesi ve bu teknolojinin inşaat sektöründen sonra sağlık alanlarında da kullanımının yaygınlaşması ile diş hekimliği tedavi alanında dijitalleşme gelişmiş ve hız kazanmıştır.

Cad Cam Kullanımı 

Diş hekimliğinde cad cam kullanımı, bunu sağlayan çeşitli yazılımlar ile mümkündür. Dijital diş hekimliğinde cad cam uygulamaları da kronlar, köprü, lamına  zirkonyum mono blok zirkonyum  gibi uygulamalar yapılabilir. Bu uygulamalar ile cad cam uygulamaları kolayca yapılır. Bunun için uygulanması gereken en basitinden üç adım vardır. Bunlar şu şekilde açıklanabilir; Hastada gerekli hazırlık yapıldıktan sonra, hastadan ağız içi scaner (tarayıcı) ile tarama yapılır. Bu tarama işleminde, ağız içi tarayıcıları olarak bazen fotoğraf teknolojisi, bazen de video teknolojisi kullanılır. Scanerlar, dakika da birçok fotoğraf çekerek, bu fotoğrafları yazılımlar sayesinde birleştirerek 3 boyutlu model elde edilir. Burada amaç hastanın ağızındaki preperasyonu hatasız bir şekilde 3 boyutsal olarak bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. Elde edilen veriler bilgisayarlara aktarıldıktan sonra 3 boyutlu modeller tasarlanarak azıma işlemine geçilir. Daha sonra hastaya takılmak üzere hazırlanır. Burada bahsedilen işlemler dünyanın her tarafındaki kişilerle çalışma, vaka paylaşma ve iletişimi kolaylaştırır. Yani başladığınız tedaviyi başka yerde tamamlayabilir, ya da hekimlerimiz birbirlerine yardımcı olabilir.

Cad Cam –  Dizayn Ağız içi scaner ile yapılan taramadan elde edilen sanal model yapılacak dişlerin çeşit ve f onksiyonuna uygun olarak bilgisayar ortamında tasarlanır. Kendi kataloğunda bulunan daha önce yerleştirilmiş hazır tasarım dişler kullanılabileceği gibi hastanın kendi dişleri de referans alınarak da yapılabilir. Yapılan bu tür tasarımlar hastanın istekleri üzerine şekillenerek hasta beğenisi arttırabilir. Bu tür dizaynların öncelikli olarak geçici bir malzeme ile yapıldığında nihai olarak hastanın isteğine ve beğenisi tam olarak tutturulmuş olur. 

Cad Cam nasıl üretilir? Tasarımı yapılmış olan dişler artık gerçek bir ürün olarak yapılmak üzere Cad cam makinasında kazıma uygulaması için gönderilir. Bu kazıma işlemi yapılan işlerin boyut ve işlemine göre uygun bloklar temin edilerek yapılır. Tasarlanmış olan dişlerin kullanım yerine göre seçilen bloklar kazıma işlerine geçilir. Bu bloklar e-max, lityum silikat olabileceği gibi Gc gibi Nano Komposit de olabilir. Tedavinin kullanım yerine göre çeşitlendirilebilen bu malzemelerin bir tek kronu üretebilme süresi 7 ila 10 dakika arasıdır. Bir metal kronun üretim safhasına baktığımız da cad cam ile üretilen kronlar çok daha hızlı ve çok daha sağlıklı malzemeden olur. Cerec-Cam uygulamaları ile, e-max kron ve köprü, lamina, onley ve inley dolgular tek seansta yapabilmek mümkündür.

 

S.S.S Bulunamadı

Hakkımızda

Yeni Bir Diş Yeni Bir Gülüş

Özel Yeni Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi geçmişin tecrübesi ve geleceğin enerjisini birleştirerek 30 yıllık kişisel muayene deneyimden sonra modern diş hekimliğinin gerekleri olan tüm donanımlar ile tasarlanarak 2017 yılında, Başhekim Dt. M.İhsan Gürsoy tarafından  Sancaktepe’de kurulmuştur. Yenidiş Ağız ve diş sağlığı merkezi modern ortamda diş hekimliği ameliyathanesi , cad cam ve tomografi gibi  diş hekimliğinin özel ve geleneksel alanında tedavi hizmetleri sunmaktadır.

TC.Sağlık bakanlığı ,tarafından  onaylanmış olan merkezimiz A tipi lisansı ağız ve diş sağılığı merkezi lisansına sahiptir.

Diş hekimliğinin alışıla gelmiş geleneksel tedavilerinin yanı sıra , dijital diş hekimliği, tek seans diş hekimliği ve estetik diş hekimliği alanlarında da yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Kurumumuzda sürekli eğitim ve gelişime önem veren alanında uzman hekim kadromuz ile hasta hakları ve memnuniyeti ön planda tutularak teşhis ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Merkezimizin için de tam teşekküllü genel anestezi ünitesinde, ortam havasını filtre eden hijyenik klima ile tüm cerrahi operasyonlar steril bir ortamda yapılmasını sağlar. Bu bizlere ve hastalarımıza tam steril bir ortamda yapılan cerrahi operasyon ve diş ameliyat sonrası komplikasyonları azaltarak implant ve cerrahi tedavilerimizin başarısını  hastalarımızın memnuiyetini ve konforunu arttırır. Ayrıca diş tedavisinden korkan ve diş tedavisi yaptırmaları mümkün olmayan ve özel gereksin imli bireylerin ağız sağlığını korumak ve tedavilerini yapabilmek için diş hekimliği için genel anestezi ünitemizi kullanmaktayız.

Ağız ve diş sağlığı Merkezimizde yaptığımız protezlerin ürünün kalite kontrolünü sağlayarak diş restorasyonlarını en iyi ve hızlı şekilde hazırlamak için kendi bünyemizde diş laboratuvarı bulunmaktadır. Özellikle yurtdışı hastalarımızın daha hızlı ve konforlu ve kontrollü şekilde diş tedavilerinin en iyi şekilde yapılması için uygun bir ortam oluşturmaktadır.

Merkezimizin, gülümseme tasarım yazılımı, klinik içi sirona  CAD / CAM 3 boyutlu görünteleme ve üretim, 3D Tomografi ve yumuşak doku lazerlerini yanı sıra. merkezinde, hastalara restoratif diş hekimliği, Cerrahi tedaviler, Diş İmplantları, Sinüs Kaldırma ve Kemik Greftleme gibi daha karmaşık prosedürlerde uygulayan cerrahi protokolleri uygulayan tecrübeli cerrahi ekibimizin yanında çocuk sağlığını , pedodontistler  diş hekimliğinin tüm uzmanlık oluşturmuş dallarında  tecrübeli ve insan sağlığını öne çıkarak hekim diş hekimleri ve uzman hekimler bulunur.

Devamını Oku