Hareketli Dental Protezler

Hareketli Dental Protezler

HAREKETLİ PROTEZLER

Yaşam boyu kişiler , dişlerini kaybedip çiğneme fonsiyonlarını yerine getiremezler .Bu dudumda sağlık ve sindirim sisytemlerinde bozukluklar meydana gelir.Rahat ve düzgün çiğnemek için genellikle fiyatı daha uygun olan hareketli protezler tercih edilir.bu duumda kişi her zaman bu tür protezzleri çıkarıp takabilir.Kaybolan çiğneme fonksiyonlarını yerine getirir.

Hareketli protezler ağız içinde istendiğinde çıkarılabilir,Bu durum kişi için hem avantaj hem de dezavantaj olur.Şu bilinmelidir ki hareketli protezler uzun süre ağızda kaldığında yumuşak doku altında kalan kemik rezopsiyonuna -erimesine- neden olur .Bu durum uzun vadade protezin tutuculuğuna olumsunz olarak etki eder. Protez yenilenmek istendiğide tekrar aynı bverimi almak zorlaşır.

Hareketli protezler metal-iskelet destekli yada metal destekli olmadan da yapılabilir.Ağızda mevcut dişleri destek alarak da  yapılılabilir.

Bu tip durum ve planlamada hekim tecrubesi ve hekim tavsiyeri önemlidir.

Hareketli protezler tam yada kısmi -parsiyel- olarak yapılır. Hastanın kemik yapısı ve durumu,sabrı protezler başarısı için önemlidir.Tam hareketli protezlerde ciğneme hareketlerinde ağızda  sabit durmazı daha zor dur.Bu durumlarda yardımcı ajanlar yada implantlardan destek alınarak bir protez modeli önerilebiiilir.

Hareketli protezlerin temizliği bakımı önemlidir. Bu tür proezler koku yapmazzlar fakat iyi temizlenmediğinde üstüne biriken bakteri artıkları koku yaparlar her yemekten  sonra mutlaka bol su ve fırça ile yıkanmalıdır.

butür hareketli protezler gün boyu dokuya baskı yapacağından akşamları yatmadan önce mutlaka ağızdan çıkarılıp bir bardak suyun içinde saklanmalıdır.

Hareketli protezler akrilik içininde yapılır Bu akrilikler içinde su vardır.Suyun içinde saklanmayan protezler bir süre sonra büzüşürek deformasyana neden olur.Ağız içine oturmazlar.Bu da protezzn erken bozulmasına  ağız içinde oynamasına turmamasına neden olur.

Hareketli protezler günümüzde implantların yaygınlaşması ile giderek güncelliğini yitirmektedir.buna rağman fiyat avantajı ve hastaların talepleri doğrultusunda yapılmaktadır.